KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Čerchov.
Rozhledna Čerchov nabízí nádherné výhledy do všech směrů. Za dobré viditelnosti bývají vidět i Alpy
Rozhledna Čerchov. 
Autor / zdroj foto: Jan Techl / rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Čerchov / Česká Kubice

Rozhledna Čerchov představuje dvacetimetrovou kamennou věž z roku 1905, která stojí na vrcholu společně s vojenskou radarovou věží z osmdesátých let. Z otevřeného ochozu ve výšce 17 metrů je nádherný kruhový výhled na západní Šumavu, Hoher Bogen, Český a Slavkovský les, Doupovské hory, Plzeň, Brdy, za dobré viditelnosti i Alpy a Krušné hory.

Cesta k rozhledně
Na rozcestí Pod Čechovem vedou tři asfaltové cesty. Nejdelší z nich je šestikilometrové táhlé a prudké stoupání z České Kubice po červené turistické značce. Z Černé Řeky vede po modré značce čtyřkilometrové příkré stoupání. Nejlepší je čtyřkilometrová cesta z Capartic. Ta odbočuje z hlavní silnice Klenčí – Lísková. Na velkém parkovišti se zatočí doleva a po hladkém asfaltu se po červené značce dojede do mírného kopce až na rozcestí Pod Čerchovem. Před tím je ovšem nutno zdolat prudký několikakilometrový kopec z Chodova nebo z Klenčí na Výhledy, rovněž cíl mnoha výletů. Poslední úsek pod rozcestím nás přivítá strmé čtyřsetmetrové stoupání po panelech. Vojenská betonka pak pokračuje k vrcholu po zelené, 1700 metrů příkré cestě, která je v zatáčkách na třech místech až strmá. Čtvrtou možností, jak pokořit tuto jedinou tisícovku Českého lesa, je sedmikilometrová cyklostezka č. 36 od hraničního přechodu Lísková, která vede těsně při hranici s Německem a na vojenskou betonku se napojí až téměř pod samotným vrcholem. Nevýhodou této cesty je, že velice těžce nabytou výšku na dvou místech až příliš lehce ztratíme dlouhým klesáním. Cesta je vzhledem k několika strmým úsekům a nekvalitní cestě vhodná pouze pro horská kola.

Na silničním kole dobře sjízdné ze všech stran až na rozcestí Pod Čerchovem, dále po panelech však oběma směry značně náročné a ve sjezdu i nebezpečné!

Občerstvení a suvenýry lze koupit ve věži.

Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.