KAM NA VÝLET / Technické zajímavosti

Přes 170 nablýskaných motorek uvidí návštěvníci, když zavítají do Muzea historických motocyklů
 
Autor / zdroj foto: Muzeum historických motocyklů

Muzeum historických motocyklů / Kašperské Hory

Přes 170 motorek, 80 historických jízdních kol a několik historických automobilů. Takové skvosty mohou obdivovat návštěvníci, když zavítají do Muzea historických motocyklů v Kašperských Horách. Patří k největším v republice svého druhu.

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách vzniklo v roce 1990 a postupně k němu přibyly další dvě pobočky. Jedná se o muzeum v Železné Rudě a v Bečově nad Teplou. Ve všech výše zmíněných lokalitách se nachází v součtu přes 170 kusů motocyklů, 80 kusů historických jízdních kol a několik historických automobilů. Díky těmto číslům patří muzeum k největším v České republice. Kolekce se neustále doplňují o nové exponáty. Znalcovo oko jistě ocení např. čtyřválcový Ariel, řemenový Wanderer z roku 1913 a další výjimečné motocykly. V jednotlivých expozicích lze najít i mnoho světových unikátů dochovaných v jediném kuse, např. JAC 500 či motocykl Wagner. Na své si přijde i naprostý laik, který bude bezesporu uchvácen nejdelším vyráběným motocyklem na světě značky Čechie. Zajímavostí je též jízdní kolo od firmy Kohout z roku 1890, jehož průměr předního kola činí téměř 160 cm. 

Muzeum Kašperské Hory
Muzeum je umístěno v atypickém prostoru staré půdy s výškou krovu až 14,5 metru, který ukazuje na špičkovou práci starých šumavských tesařů, kteří tento krov dokázali postavit bez jediného kovového hřebíku. Dům pochází z původní zástavby ze 14. století. Z této doby se dochovaly např. žulové sloupy. Mimo jiné zde trávil léta svého mládí známý spisovatel Karel Klostermann, který zde bydlel se svými rodiči. Návštěvníci na domě najdou pamětní desku věnovanou právě této osobnosti. V objektu se také nachází stálá expozice pivních lahví. Tato unikátní kolekce obsahuje přes 350 druhů lahví. Děti jistě okouzlí expozice věnovaná hračkám. Pro případné občerstvení slouží stylová pizzerie s terasou, která je umístěna v bývalých sklepních prostorách s již zmiňovanými sloupy ze 14. století. 

Muzeum Železná Ruda
Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Návštěvník zde může najít světové unikáty, které se dochovaly často v jediném kuse či pouze v několika málo exemplářích. K vidění jsou zde např. unikátní motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921, řemenový Tyler z roku 1919, první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech a mnoho dalších. Expozice se každý rok doplňuje a rozšiřuje. V pravém křídle zámečku se nachází expozice o historii lyžování na Šumavě a v severním křídle je otevřena výstava Český kráter.

Objekt loveckého zámečku patří mezi nejstarší dochované stavby v centrální části Šumavy. Byl založen kolem roku 1690 hrabětem Jindřichem z Nothaftu. V roce 1989 jen zázrakem unikl demolici, neboť byl zbořen zámek Debrník a pro zámek v Železné Rudě již byl připraven demoliční výměr. V roce 2004 a 2005 proběhla celková rekonstrukce totálně zničeného objektu a nyní zámeček slouží pro kulturní účely. 

Muzeum Bečov nad Teplou
Muzeum historických motocyklů v Bečově nad Teplou nabízí ukázku více jak 50 kusů historických motocyklů, dále historická jízdní kola a motocyklové motory. V expozici jsou k vidění takové unikátní stroje jako např. první vyráběný motocykl značky DKW, PUCH 500 se čtyřpístovým dvouválcovým motorem, Schűttoff 500 OHV a další výjimečné motocykly. V prvním patře muzea je nainstalována expozice dřevěných hraček a rodinných loutkových divadel a loutek.

Muzeum se nachází přímo uprostřed náměstí v Bečově nad Teplou a je zřízeno v historické budově bývalého okresního soudu. Při návštěvě muzea historických motocyklů v Bečově nad Teplou můžete také navštívit i místní hrad a zámek. Zdejší zámek se proslavil nálezem pokladu století - relikviářem sv. Maura, který je zde po náročné rekonstrukci také vystaven. 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu historicke-moto.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.